Chcesz zacienić swój ogród, a może ochronić ozdobne drzewka przez nadmiernym wiatrem? Pragniesz cieszyć się prywatnością na swoim balkonie lub tarasie? Maty wiklinowe to produkty, które w ostatnich czasach cieszą się ogromną popularnością. Nie tylko wyróżniają się atrakcyjną ceną, ale również oryginalnym i zarazem naturalnym wyglądem, a także wszechstronnością zastosowań. Jakim materiałem jest wiklina i czy konieczna jest jej sezonowa impregnacja?

Jaka jest trwałość maty?

Wiklina jest materiałem o zwiększonej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego trwałość mat jest szacowana na okres od 5 do 10 lat. Jej stan jest zależny przede wszystkim od narażenia na wspomniane czynniki, m.in. wilgoć czy promieniowanie UV. Pomimo tego, że po pewnym czasie stworzony płotek przybierze postać podstarzałego i zszarzałego drewna nadal będzie spełniał swoją rolę.

Czy matę wiklinową trzeba impregnować?

Warto wspomnieć, że produkt jest koloru brązowego – jego odcień jednak będzie się zmieniał w zależności od nasłonecznienia terenu, w którym uprawiana jest roślina. W momencie wzrostu jest koloru zielonego, natomiast po kilkomiesięcznym sezonowaniu zaczyna zmieniać kolor na brązowy, który utrzymuje się przez kilka następnych lat. Warto wiedzieć, że mat nie trzeba w żaden sposób impregnować – może to być jednak decyzja podjęta indywidualnie przez klienta. Większość dostępnych produktów w postaci mat wiklinowych jest wykonana z wikliny nieokorowanej, która jest przeznaczona do użytku na zewnątrz. Nawet najlepsze środki do impregnacji mogą nie dać 100% skuteczności zabezpieczenia materiału na lata. Jeżeli planujemy impregnować matę wiklinową, polecamy do tego celu wszystkie środki na bazie wosków lub parafiny. Nawet bez impregnacji naturalny proces starzenia płotów może wynosić do 8 lat.

Naturalne osłony do ogrodu

Zaletą wspomnianych rozwiązań jest ich zwiększona trwałość na zmienne warunki atmosferyczne, a także fakt, że nie wymagają żadnych dodatkowych czynności konserwujących. Duży wybór rozwiązań dostępnych na rynku sprawi, że każdy klient dostosuje je do swoich indywidualnych potrzeb. Świetnie sprawdzą się w formie barierek do altan czy na balkon, a nawet w formie osłonek do doniczek.