FAQ

FAQ2021-11-22T15:34:08+01:00
Jak zamontować maty wiklinowe?2022-09-08T13:23:53+02:00

W zależności od podłoża lub ogrodzenia, do którego montujemy maty – można je zamontować w następujący sposób:

  • do siatki lub paneli – za pomocą opasek zaciskowych. Opaski mocujemy w trzech rzędach – góra, środek, dół – mniej więcej co pół metra. Oplatamy kilka pręci wikliny i mocujemy do ogrodzenia,
  • do płotu drewnianego – można mocować, tak jak do siatki lub też przy użyciu wkrętów do drewna
  • do płotu betonowego – jeżeli jest ażurowy można mocować tak jak do siatki wykorzystując elementy płotu betonowego. W przypadku jak jest wykonany z pełnych płyt – należy wykorzystać przerwy między płytami. W przerwy te wkładamy opaskę zaciskową i blokujemy ją z drugiej strony za pomocą zagiętego gwoździa, drucika lub haczyka,
  • w przypadku braku zgody sąsiada na zamocowanie maty na płocie można wykonać stelaż drewniany przed płotem w celu zamontowania na nim maty.
Czy maty wiklinowe trzeba impregnować?2021-11-22T15:34:50+01:00

Mat wiklinowych nie trzeba impregnować. Decyzję o impregnacji maty podejmuje klient. Trzeba wziąć pod uwagę fakt, że maty są wykonane z wikliny nieokorowanej. Jest to wiklina przeznaczona do dekorowania na zewnątrz. Z informacji, jakie uzyskujemy od klientów wiemy, że nawet drogie środki do impregnacji nie dadzą 100 % zabezpieczenia na długie lata. Zazwyczaj klienci nie impregnują mat i pozwalają im naturalnie się zestarzeć, taki proces trwa nawet do 8 lat.

Czy maty można docinać do pożądanej długości?2021-11-22T15:34:58+01:00

Tak. Maty wiklinowe można docinać do pożądanej długości. Aby uzyskać potrzebną długość, trzeba przeciąć wszystkie poziome druty na całej wysokości maty. Następnie wyplatamy kilka pręci wiklinowych i zawijamy z powrotem pozostały wolny drut. Przy przecinaniu należy wziąć zatem pod uwagę dodatkowe centymetry na wyplecenie pręci wiklinowych i pozostawienie wolnego drutu, który trzeba zagiąć (by zabezpieczyć koniec maty przed rozplataniem). Instrukcja skracania mat wiklinowych znajduje się tutaj: Instrukcja.pdf

Czy maty można ze sobą łączyć?2021-11-22T15:35:03+01:00

Tak. Maty można ze sobą łączyć. Można to zrobić na tzw. Zakładkę, czyli łącząc maty za pomocą opasek zaciskowych (tzw. trytytek).
Drugi sposób polega na łączeniu, mat bez zakładana jednej na drugą. Tym sposobem nie tracimy centymetrów maty, które zostałyby przeznaczone na zakładkę. Maty łączymy za pomocą wystających drucików na końcu każdej maty. Oczywiście takie wykonuje się podczas montażu bezpośrednio na ścianie, elewacji, płocie, siatce, ogrodzeniu, czyli na danym elemencie, który chcemy zasłonić. Instrukcja łączenia mat znajduje się tutaj: Instrukcja.pdf

Jaka jest trwałość maty wiklinowej?2021-11-22T15:35:12+01:00

W zależności od warunków atmosferycznych, na jakie jest narażona mata wiklinowa, jej trwałość jest szacowana na okres od 5 do nawet 10 lat. Warto wspomnieć, iż mimo że wiklina przybierze postać starego, szarego drewna, to nadal spełnia swoją rolę.

Jakiego właściwie koloru jest mata wiklinowa?2021-11-22T15:36:17+01:00

Generalnie rzecz ujmując mata jest koloru brązowego. W zależności od nasłonecznienia terenu, na którym rośnie wiklina – może ona mieć różne odcienie brązu. Warto tutaj wspomnieć o tym, że jest to produkt naturalny i ekologiczny – kolor zatem też naturalnie może ulegać zmianie. Wiklina jest rośliną, która w momencie wzrostu jest koloru zielonego. Po ścięciu wikliny w okresie wczesnozimowym, kiedy następuje odcięcie jej od żyznego podłoża, zaczyna się proces wysuszania tak zwanego sezonowania. Na początku tego procesu trwającego 2-3 miesiące wiklina zawiera jeszcze w sobie naturalne soki podtrzymujące kolor zielony. Po okresie zimy, kiedy pojawia się coraz więcej słońca i ciepłego wiatru, wiklina zaczyna zmieniać kolor na brązowy. Okres, który musi minąć by wiklina osiągnęła docelowy, brązowy kolor wynosi od 4 do 6 miesięcy. Następnie, przez kolejne parę lat ten kolor nadal się utrzymuje.

Leszczyna – co to za roślina?2021-11-22T15:36:25+01:00

Leszczyna to wysoki krzew liściasty o miotlastej koronie, znany przede wszystkim z wytwarzania jadalnych owoców – tzw. orzechów laskowych. Jest ważnym składnikiem warstwy podszytu leśnego w lasach liściastych Europy, Azji Mniejszej i Kaukazu. Ze względu na powszechność występowania oraz niezbyt efektowny (krzewiasty) pokrój, wielu ludzi traktuje leszczynę pospolitą jako niczym nie wyróżniający się, pospolity krzew. Jest to drewno jasnobrązowe (kolor twardzieli podobny jak bielu), bezsłojowe, twarde i trwałe, bardzo giętkie i sprężyste. Leszczyna osiąga wysokość 5-6 metrów. Średnica (pojedynczego) pnia 0.1-0.15 m. Istnieją sztucznie wyhodowane odmiany leszczyny pospolitej osiągające nawet 15m wysokości!

Płoty z łupanej leszczyny a impregnacja?2021-11-22T15:36:42+01:00

Drewno jest naturalnym materiałem, o umiarkowanej trwałości. Należy pamiętać, że o płoty leszczynowe trzeba zadbać tak samo, jak o każdy inny płot. Przed ich zamontowaniem możesz je zaimpregnować parafiną, olejem lub olejo-woskiem. Jeśli bardzo Ci na tym zależy, możesz pomalować swój płot farbą do drewna. Jednak naszym zdaniem, w swojej pierwotnej wersji prezentuje się najpiękniej.

Płoty leszczynowe – rozmiary2022-09-08T13:54:20+02:00

Produkowane przez nas płoty z łupanej leszczyny mają wysokość od 35 do 120 cm oraz długość 500 cm. Dodatkowym kryterium, jest odstęp pomiędzy poszczególnymi sztachetkami, który może wynosić 4-5 cm lub 7-8 cm. Jak widać, mnogość wariantów stwarza świetne możliwości aranżacyjne. Nasze płoty dostosujesz do swoich wymagań. Łączenia sztachet są praktycznie niewidoczne, a jeśli zdecydujesz się na płot pokryty roślinnością, zupełnie znikną.

Płoty z łupanej leszczyny – jakie jest ich zadanie?2022-09-08T13:56:26+02:00

Płoty z łupanej leszczyny, to nic innego jak płoty zrobione z drewna leszczynowego, czyli orzecha laskowego, którego drewniane kołki zostały okorowane i następnie rozłupane na sztachety. Głównym zadaniem takiego płotu jest poprawa estetyki ogrodu, wizualne ocieplenie niektórych miejsc oraz wydzielenie stref. Płoty z łupanej leszczyny doskonale nadają się do odgrodzenia zwierząt domowych i hodowlanych. Ogrodzenia z tego materiału nadają posesji rustykalnego charakteru, który jest dzisiaj bardzo modny.

Należy zaznaczyć, że dziś panuje moda na naturalność. To piękny trend, który czerpie inspiracje  z dawnych czasów. Dzisiaj możemy łączyć nowe technologie z naturą, co daje doskonałe efekty.

A jakimi kryteriami kierować się wybierając płoty z łupanej leszczyny do ogrodu? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę ich wysokość, długość oraz typ.