Każdy ogród, zarówno mniejszy, jak i większy nie może być kompletny bez osłonek i palisad. Pozwalają one odgrodzić pewien obszar i zaprowadzić ład na naszym terenie. Niezależnie, czy chcemy wydzielić część, gdzie rosną kwiaty, warzywa, czy może przestrzeń ze stołem lub leżakami, warto zwrócić uwagę na produkty takie jak np. płotki leszczynowe lub z innego drewna oraz z wikliny.

Wybór płotu leszczynowego

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj palisady, konieczne jest dobranie odpowiedniej wysokości. Możliwe jest zaopatrzenie się w produkt, który ma od 35 do 120 cm. Kiedy już podejmiemy decyzję, zamówimy ogrodzenie i kiedy dotrze ono do naszego domu, konieczny będzie jego montaż. W tym krótki poradniku podpowiemy, jak najlepiej umieścić produkt w ziemi.

Montaż ogrodzenia

Podczas składania zamówienia konieczne jest zaopatrzenie się także w słupki, które będą umieszczone od 1 do 2 metrów od siebie (jeśli nasza palisada ma “zakręcać”, powinno ich być więcej). Słupki muszą być dłuższe o 30 cm od wybranej wysokości płotka leszczynowego.

Kiedy mamy już słupki, należy solidnie je wbić w podłoże. Jeśli jest ono miękkie, robimy to bezpośrednio, uderzając młotkiem w słupek (najlepiej robić to przez deskę by nie uszkodzić słupka bezpośrednimi uderzeniami młotka). Jeśli jednak ustawiamy nasze ogrodzenie na twardszej powierzchni, musimy przygotować dziury za pomocą łopaty lub świdra. Słupki montujemy tak, aby około 30 cm ich długości znajdowało się w ziemi. Elementy znajdujące się na rogu ogrodzenia najlepiej wzmocnić wspornikami (wystarczy przeciąć końcówkę słupka pod kątem 45 stopni).

Płot leszczynowy – co dalej?

Kiedy nasze słupki są solidnie wbite i podparte, konieczne jest rozwinięcie i zamontowanie ogrodzenia za pomocą drutów i dołączonych skobli, które wbijamy w słupki. Aby połączyć ze sobą kilka rolek ogrodzenia należy pozbyć się ostatniej sztachetki (poprzez rozwinięcie drutu obcęgami), a następnie połączyć te druty z pierwszą sztachetką kolejnej rolki, po czym obciąć ich nadmiar. W ten sam sposób możemy skrócić nasz płotek leszczynowy – wystarczy przeciąć druty w dowolnym miejscu, a następnie je zabezpieczyć w taki sposób, aby nie zrobiły krzywdy ani nam, ani zwierzętom.

Montaż ogrodzeń na tereny zielone jest niesamowicie prosty! Już dziś zadbaj o swój ogród i zdecyduj się na takie rozwiązanie!