Poszukujesz prostego, a zarazem efektownego sposobu na wykonanie ogrodzenia wokół działki? Coraz większą popularnością cieszy się mata wiklinowa, która przyciąga wzrok naturalnym wyglądem i jednocześnie może nas skutecznie odgrodzić od sąsiadów czy ruchliwej ulicy. Co więcej, produkt jest również wykorzystywany do osłony drzewek i krzewów przed wiatrem. Jak wygląda montaż?

Pomiary i przygotowanie

Jeżeli chcesz zamontować matę wiklinową w swoim ogrodzie, koniecznie musisz dokonać szczegółowych pomiarów i obliczeń, dzięki którym ustalisz, ile materiału będziesz potrzebował do wykonania konstrukcji. Wystarczy, że dokonasz obliczeń, podczas których ustalisz, ile pojedynczych sztuk jest Ci potrzebnych na podstawie informacji o metrach bieżących. Zaletą maty jest możliwość jej montażu na niemalże każdej powierzchni! Do siatki szybko zamontujemy ją za pomocą opaski zaciskowej lub drutu, do drewna z wykorzystaniem gwoździ, wkrętów czy zszywek tapicerskich, natomiast w przypadku betonu trzeba będzie użyć wkrętów lub kołków.

Montaż do siatki, drewna lub betonu

Decydując się na wykonanie ogrodzenia z maty wiklinowej, warto poprosić o pomoc drugą osobę, której zadaniem będzie rozwijanie produktu, dzięki czemu podczas montażu utrzymane zostanie jej prawidłowe naprężenie, co zadecyduje o efekcie końcowym. Montażu można dokonać na różnych powierzchniach, m.in. ścianach, balustradach oraz najpopularniejszych ogrodzeniach. Zabierając się do montażu wystarczy, że ustawisz egzemplarz w odpowiednim miejscu i będziesz mocował do siatki obejmując 3 lub 4 pędy. Wybierając montaż do drewna, należy ułożyć wkręt pomiędzy prętami wiklinowymi i następnie go wkręcić. W przypadku montowania do betonu, warto wcześniej przygotować otwory za pomocą wiertarki i postępować podobnie, jak przy montażu w drewnie.

Jak docinać matę wiklinową?

Każdy egzemplarz ma pozostawiony zapas drutu, dzięki czemu można łączyć ich dowolną ilość przez skręcenie obcęgami drutów. Decydując się na skrócenie produktu warto pamiętać o co najmniej 10 cm zapasie oraz prowadzeniu cięcia wzdłuż jednego pręta.